Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
Kalendarz parafialny
Foto galeria
Galeria
Stałe informacje


Nowenna do

M. B. Ludomskiej

Środa

……………………………

Msza św.

o powołania

Pierwszy Czwartek

……………………………

Modlitwy ku czci

św. Jana Pawła II

22 Dzień Miesiąca

Warto wiedzieć

Radio Emaus

Telewizja z wartościami

Rodzina rodzinie

Szybki kontakt
ludomy@archpoznan.pl

535 268 288
lub
67 283 61 14

Porządek Mszy Świętych
Msze Święte w dni powszednie:
-od początku Wielkiego Postu do końca października: godz: 19.00
- od listopada do początku Wielkiego Postu: godz. 18.00,  - w czwartek: godz: 8.00
Msze Święte w niedziele i święta:
- od września do końca czerwca: godz. 8.30, 10.00, 11.30 
 -w lipcu i sierpniu: godz: 8.30 i 10.00
Od niedzieli do środy Msze Święte są odprawiane w kościele parafialnym;
w czwartek, piątek i w sobotę w kościele Pomocników Matki Kościoła
Kancelaria parafialna Kontakt
Historia

Kościół poewangelicki

Data dodania: 2012-02-18

/Na podstawie danych
z Woj. Urzędu Ochrony Zabytków sporządzonych w 2001 r.
przez p. Grażynę Mętkowską/.
 

Kościół ten usytuowany jest na osi północ - południe w dawnym parkupodworskim Lipskich przy alei lipowej, w północno - wschodniej części wsi, napółnoc od budynku szkoły. Do ściany zachodniej w części południowej kościoła przylega parterowy budynek pastorówki.
Elewacja południowa (fasada) o gładkim licu, płaska, jednoosiowa, pierwotnie z dekoracją w tynku. Portal główny, wyznaczający oś, w formie arkady o profilowanym łuku dźwiganym przezdwa pilastry z prostymi kapitelami. Na krzywiźnie łuku oraz pilastrach widoczne fragmenty dekoracji. Drzwi drewniane, dwuskrzydłowe, płycinowe, z ozdobnymi okuciami, na zawiasach czopowych. W łuku arkady nadświetlenie podzielone na pola prostokątne drewnianymi szprosami. Po prawej stronie portalu niewielki okulus. Oś elewacji kontynuują wąskie okienka, ponad nimi w kwadratowej blendzie znajduje się tarcza zegara. Fasadę wieńczy ośmioboczna wieża przepruta arkadowymi oknami. Ściany wieży z czterech stron ujmują przypory.
Elewacja północna - prostokątna bryła prezbiterium z przyporami na narożach, zamknięta trójkątnym szczytem. Ściany boczne przeprute arkadowymi oknami, szczyt - okulusem.
Elewacja wschodnia -jednokondygnacyjna, sześcioosiowa. W wysuniętej przed lico ściany części południowej widoczny zamurowany otwór wejściowy w formie arkady. Nad nim po lewej stronie, pod okapem dachu, dwa wąskie otwory okienne. Korpus nawy trójosiowy z przyporami rozdzielającymi arkadowe okna. W partii wschodniej elewację zamyka aneks parterowej zakrystii z zamurowaną arkadą od południa służącą pierwotnie jako wejście i dwoma zamurowanymi prostokątnymi oknami na ścianie wschodniej. Za nią ściana partii prezbiterialnej została przepruta arkadowym oknem.
Elewacja zachodnia rozdzielona na cztery osie przyporami i oknami z dobudowaną w części południowej parterową pastorówką.W partii cokołu pozostałości okładziny kamiennej.

Wnętrze halowe, kryte pseudokolebką, zamknięte od północy prostokątnym prezbiterium. W części między prezbiterium a korpusem we wschodniej ścianie znajdują się dwa wejście do podzielonej wtórnie zakrystii - oryginalne z jednoskrzydłowymi drzwiami płycinowymi (obecnie pomieszczenie gospodarcze) i obok nowe do chłodni. Od zachodu zamknięta prosto drewniana empora organowa bez prospektu. W partii południowo - wschodniej aneks mieszczący drewnianą klatkę schodową z zachowanymi dwubiegowymi schodami.

 

Wyposażenie skromne. W prezbiterium drewniany ołtarz Matki Boskiej. Przy ścianie zachodniej metalowy piec.

Zachowany w okulusie prezbiterium oryginalny witraż z widocznym z przedstawieniem Chrystusa z widoczną sygnaturą- Adolf Seifer, Breslau, 1906 r.
Na wieży pozostał nieużytkowany mechanizm zegarowy oraz dzwon.


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
wykonanie: e-parafia.net